სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ ძველი ანაგის საჯარო სკოლაში გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე აღინიშნა. ამასთან დაკავშირებით,
ძველი ანაგის საჯარო სკოლის ეკო სკოლის მოწავლეებმა პროექტის -„დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში, მასწავლებელ ლია გოგილაშვილთან ერთად, აქტივობა „მულჩირება“, დაგეგმეს.
მოსწავლეებმა, თავდაპირველად, აიმაღლეს ცნობიერება, რომ მულჩირება ნიადაგის მოშიშვლებული ნაწილის გადაფარვაა სხვადასხვა საშუალებებით. ამან უნდა აღმოფხვრას ან შეამციროს ის არასასურველი მოვლენები, რომლებსაც იწვევს ნიადაგის ზედაპირზე მცენარეული საფარის უქონლობა და ის იცავს ნიადაგს ეროზიისგან.
მონაწილე მოსწავლეებმა და მოხალისეებმა, მასწავლებლის დამხარებით, აქტივობა განახორციელეს. მათ მოთიბული ბალახი შეაგროვეს, გადაიტანეს და ხე-მცენარეების გარშემო დააფინეს, რაც ნიადაგს ჭარბი წყალის მოხმარების, აორთქლებისგან და ეროზიისაგან დაიცავს.
„ბოლო კვირის განმავლობაში, ტემეპრატურის მატებასთან ერთად, მაღალი სიცხეების გამო, მცენარეებისთვის საჭირო გახდა დიდი რაოდენობით წყალი, ამიტომ მოსწავლეებმა აქტივობა „მულჩირება“, უბნების მიხედვით, განახორციელს“,- აღნიშნავენ სკოლაში.