თბილისის N31 საჯარო სკოლაში „ვეფხისტყაოსნის“ კვირეული გაიმართა
თბილისის N31 საჯარო სკოლაში „ვეფხისტყაოსნის“, კვირეული საინტერესოდ და შემოქმედებითად წარიმართა.
კვირეულის ფარგლებში, სასკოლო საზოგადოებას X კლასის მოსწავლეებმა, ვეფხისტყაოსნის თემატიკაზე საინფორმაციო მოხსენებები შესთავაზეს.
მომხსენებლებმა - მარიამ გიგაშვილმა, ლაშა შალვაშვილმა, გვანცა იზმაილოვმა, ანი ცისკარაულმა, მარიამ კვანტალიანმა და ნატალი მარგალიტაძემ, მოხსენება ნაწარმოების ავტორის შესახებ წარადგინეს.
ტექსტის ისტორიაზე ისაუბრეს მოსწავლეებმა - ზურა მასურაშვილმა, ანა მეხრიშვილმა, სალომე წეროძემ, თეკლა თვაურმა, ნიკოლოზ ბიჭაშვილმა, მარიამ მაისურაძემ და გიორგი ჩაფიძემ.
„ისტორიული სინამდვილის ანარეკლი „ვეფხისტყაოსანში“  - აღნიშნული თემა განიხილეს შემდეგმა მომხსენებლებმა - დიანა ურიდიამ, ლუკა ბერაიამ, ანი ჭანკვეტაძემ, ლუკა კობერიძემ, ნინო ტყეშელაშვილმა და ოთარ კვესტაძემ.
ასევე ძალიან საინტერესო იყო მოხსენება, თემაზე - „რა მნიშვნელობას ანიჭებს რუსთაველი ფერს „ვეფხისტყაოსნის“ პერსონაჟთა აღწერისას“, რომელზეც ისაუბრეს მომხსენებლებმა - ნანა ოზაშვილმა, თორნიკე ვაჩეიშვილმა, ვახტანგ სმოტროვმა, ნატალი ხვთისიაშვილმა, კესარია წიკლაურმა და საბა-გიორგი კურტანიძემ.
მორიგი საინტერესო თემა - „ვეფხისტყაოსანი“ და ეპოქის ლიტერატურული ტრადიციები“, გახლდათ, მომხსენებლები კი: ანასტასია ბზიშვილი, ნიკოლოზ ზირაქაშვილი, საბა შუკაკიძე, ქრისტინა ხაჩიძე, ნიკოლოზ ნოდია და ცოტნე კილასონია იყვნენ.
ქრისტიანულ-სარწმუნოებრივ აღმსარებლობაზე“, ისაუბრეს მოსწავლეებმა: ნანა ოზაშვილმა, თორნიკე ვაჩეიშვილმა, ვახტანგ სმოტროვმა, ნატალი ხვთისიაშვილმა,  კესარია წიკლაურმა და საბა-გიორგი კურტანიძემ.
„რუსთაველის მსოფლმხედველობა“ განიხილეს მომხსენებლებმა: ანასტასია ბზიშვილმა, ნიკოლოზ ზირაქაშვილმა, საბა შუკაკიძემ, ქრისტინა ხაჩიძემ, ნიკოლოზ ნოდიამ და ცოტნე კილასონიამ.
შემდეგი თემა - „პლატონი და რუსთაველი“, გახლდათ, რომელზეც მოხსენება წარადგინეს მოსწავლეებმა: დიანა ურიდიამ, ანი ჭანკვეტაძემ, ლუკა კობერიძემ, ნინო ტყეშელაშვილმა და ოთარ კვესტაძემ.
„ვეფხისტყაოსნის“ გაგრძელებანი“- აღნიშნულ თემაზე იმსჯელეს მომხსენებლებმა: მარიამ გიგაშვილმა, ლაშა შალვაშვილმა, გვანცა იზმაილოვმა, ანი ცისკარაულმა, მარიამ კვანტალიანმა და ნატალი მარგალიტაძემ.
ბოლო თემა - „ვეფხისტყაოსნის“ პოეტური ენა“, გახლდათ, რომელზეც ისაუბრეს მომხსენებლებმა: ზურა მასურაშვილმა, ანა მეხრიშვილმა, სალომე წეროძემ, ნიკოლოზ ბიჭაშვილმა და გიორგი ჩაფიძემ.
„ვეფხისტყაოსნის“ კვირეული ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლის  სოფიკო ჯანაშიას ხელმძღვანელობით ჩატარდა.
კლასის ხელმძღვანელი რუსუდან ფარცხალაძე გახლავთ.