წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ჭიათურის მართლმადიდებლური სკოლაში მოსწავლეთა წიგნიერების დონის ამაღლება ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია. პედაგოგები მოსწავლეებს მხატვრული ლიტერატურის სიყვარულს დაწყებითი საფეხურიდან შთააგონებენ.
რა თქმა უნდა, მოსწავლე-მასწავლებელთა ყურადღების მიღმა არ დარჩენილა წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე.
თემატურად დატვირთული კვირა ჰქონდათ მართლმადიდებლური სკოლის მე-3 და მე-4 კლასელებს. მოსწავლეები მონაწილეობდნენ, წიგნის ხმამაღლა კითხვის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით, სკოლაში მიმდინარე აქტივობებში.
მე-4 კლასელები და მათი პედაგოგები - ლალი ბოყოველი და მაია პეტრიაშვილი ჭიათურის საბავშვო ბიბლიოთეკას სტუმრობდნენ. ბავშვებმა ხმამაღლა წაიკითხეს საყვარელი ნაწარმოებებიდან ნაწყვეტები გაეცნენ თანამედროვე მწერლებს და დაინტერესდნენ მათი შემოქმედებით.
მე-3 კლასელებმა კი პირველკლასელებს წაუკითხეს ლექსები და იგავები. ასევე, დიდი დასვენების დროს, ფოიეში ხმამაღლა და მხატვრულად წაიკითხეს ლექსები სამშობლოს თემაზე.
როგორც სკოლაში გვეუბნებიან აქტივობების მიზანი მოსწავლეებისთვის წიგნის შეყვარება იყო.
წიგნის საჯაროდ კითხვის მსოფლიო დღე მსოფლიოში ცნობილი ღონისძიებაა, რომელშიც 100 სხვადასხვა ქვეყნიდან 31 მილიონ ადამიანამდე მონაწილეობს და ერთიანდება საერთო სლოგანის - „იკითხე ხმამაღლა, შეცვალე მსოფლიო!“ გარშემო. ეს დღე ადამიანებს მთელი მსოფლიოდან შესაძლებლობას აძლევს გაერთიანდნენ და გაიზიარონ წიგნის ხმამაღლა კითხვის სიხარული.